Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 237 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

TRANSFORMACJA

niedziela, 25 stycznia 2009 10:38
Niedziela 25.01.2009 r.

04 czerwiec 1989 roku. Wielka euforia .Wybory ,w których startują nasi kandydaci .

Wprawdzie w sejmie moze znależć się ich conajwyżej trzydzieści parę procent ,ale już do senatu nie ma żadnego klucza .Wtedy jednak ludzie byliby szczęśliwi ,gdyby  przedstawiciele ,podziemnej dotychczas ,opozycji ,zagwarantowane mieli 10 ,a nawet 5% miejsc w parlamencie .Nawet częściowo wolne wybory były jeszcze kilka miesięcy wcześniej nie do pomyślenia .Zburzenie muru berlińskiego to przy naszym 4-tym czerwca mały pryszcz .Bez polskich wyborów Niemcy musieliby jeszcze długo czekać na zjednoczenie  ,jeśli wogóle doczekaliby się. 

W sejmie przepychanki .Nie sposób powołać rządu .Generał Jaruzelski większością jednego głosu zostaje prezydentem RP .Sprytne posunięcia Wałęsy powodują przejście na stronę  postsolidarnościową posłów ZSL i SD .Premierem zostaje Mazowiecki .Opozycja tworzy pierwszy w krajach bloku radzieckiego nie komunistyczny rząd .Wreszcie jesteśmy u siebie.

Kubeł zimnej wody spada na głowy tych ,którzy potrafią ocenić skutki godpodarczych decyzji władz ,już na jesieni 1989 .Wybrany  głównym  strategiem ekonomicznym  wykładowca SGPiS oraz WSNS przy K.C.PZPR Leszek Balcerowicz ogłasza projekt reformy gospodarczej mającej rozpocząć się 1-go stycznia 1990 roku .Mówi o konieczności  zgody społeczeństwa na  czasowe wyrzeczenia ,czyli obniżenie i tak niskiej stopy życiowej .Obiecuje znaczącą poprawę w połowie 1990 roku . Społeczeństwo obdarza go zaufaniem .Tezy jego reformy popierają ówcześni idole narodu  Mazowiecki ,Michnik ,Kuroń ,również niektórzy ekonomiści .Ci którzy podejrzewają manipulację milczą .Może nie są dopuszczani do głosu .

Na pierwszy rzut oka reformie Balcerowicza trudno cokolwiek zarzucić .Ogranieczenie inflacji ,urynkowienie gospodarki ,umocnienie waluty i jej przygotowanie do wymienialności etc.etc. to obiektywnie słuszne cele .Nie chodzi jednak o kreowane cele ,lecz o planowane sposoby ich realizacji .

Centralnie planowana ,sterowana ręcznie gospodarka ,w której Państwo odgrywa rolę producenta i dystrybutora dóbr nie mogła być efektywna .Głównym jej problemem było niedostosowanie produkcji ,co do asortymentu i jakości do potrzeb zgłaszanych przez rynek.Tym przejmowano się jedynie chwilowo w okresach protestów społecznych .Względy ideologiczne wymuszały sztuczne utrzymywanie stanu pełnego zatrudnienia ,przez co wydajność pracy pozostawała na skandalicznie niskim poziomie . Ceny ustalane były przez władze ,a następnie korygowane wskutek społecznych protestów .

Nad gospodarką wisiała potężna bomba inflacyjna i z nią postanowiono przede wszystkim po roku 1989 się zmierzyć.I jak to zrobiono?
Poprzez schłodzenie a w zasadzie zduszenie gospodarki .Czyli niewłaściwie wykorzystywany przed 1989 rokiem potencjał gospodarczy zdławiono zamiast stworzyć warunki do jego wykorzystania efektywnego .Zakłady przemysłowe produkujące wcześniej nie to ,co potrzeba ,przestały produkować cokolwiek.Głównym instrumentem walki z inflacją stała się kilkusetprocentowa stopa kredytu .Doprowadziło to do ruiny głównie te podmioty gospodarcze ,które w trosce o dostosowanie technologii do standardów europejskich i światowych podjęły w latach 80-tych inwestycje całkowicie ,lub częściowo finansowane kredytem bankowym.Placone wcześniej odsetki rzędu 6-ciu procent skoczyły na 400 procent .Produkcję krajową musiał więc zastąpić import.Natomiast polski przemysł poszedł na licytację zwaną przez ówczesnych rządzących prywatyzacją .Jeśli ktoś sprzedaje samochód stara się go tak przygotować ,by robił jak najlepsze wrażenie na kupującym .Nasz wyśniony ,upragniony przez większość rząd czynił dokładnie na odwrót.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (32) | dodaj komentarz

Wprowadzenie

niedziela, 18 stycznia 2009 19:26

                                                                                                                18 Stycznia 2009 rok

Dzisiaj startuję.

Wiele nie napiszę.I tak sam się sobie dziwię ,że się wreszcie sprężyłem.
Myślę ,że wszystko to dzięki dopingowi ze strony mojego przyjaciela z lat szkolnych ,Wojtka,znanego wielu bloogowiczom warsawman,a .Jego bloog znajdujący się pod adresem www.warsawman.bloog.pl zdobywał w dalszej i bliższej przeszłości różne nagrody i wyróżnienia ,na które zresztą zasługuje swym ciepłem ,otwartością i prawdą.

Dołożę wszelkich starań ,żeby moje wpisy również zawierały prawdę ,również odznaczały się otwartością ,niestety ciepła w nich wiele nie będzie można znależć. Wyklucza to ,a przynajmniej w poważnym stopniu ogranicza ,interesująca mnie tematyka.Bloog koncentrować się będzie na szukaniu odpowiedzi na  pytania o przyczyny powstawania obserwowanych przez nas zjawisk w życiu politycznym ,gospodarczym i po części społecznym Polski .Obawiam się ,że dzięki niemu nie zdobędę zbyt wielu przyjaciół ,zwłaszcza wśród tzw.elit naukowych , politycznych i gospodarczych naszego kraju.Oczywiście ,jeśli członkowie tych elit przez przypadek doznają nieszczęścia przypadkowego wejścia na te strony.

Dalszy ciąg nastąpi ,pewnie za tydzień .Najważniejsze ,że spełniłem obietnicę złożoną Wojtkowi i sobie ,że do końca stycznia założę bloog.A więc znowu plan zrealizowany przed terminem.To chyba w związku z rocznicą wyzwolenia Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Wówczas Warszawa przeszła z rąk niemieckich narodowych socjalistów pod skrzydła radzieckich komunistów .Z perspektywy czasu wygląda to smutnie ,ale rodowitym Warszawiakom dawało to wówczas upragnioną szansę powrotu do swego miasta ,wprawdzie kompletnie startego z powierzchni ziemi ,ale jednak ukochanego.Warto o tym pamiętać.Młode pokolenia nie pamiętają ,bo i skąd . Ci sami ludzie ,którym jeszcz 20-30 lat temu przyjażń z bratnim Związkiem Radzieckim nie schodziła z ust w tej chwili uważają przemilczanie warszawskigo 17-go stycznia ostatniego roku II-giej Wojny Światowej za swój obywatelski obowiązek. No bo przecież Warszawa wyzwolona została przez ,jak to się dzisiaj określa ,armię Związku Sowieckiego. DOBRANOC


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (20) | dodaj komentarz

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  5 067  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Bloog poświęcony niezależnemu spojrzeniu na zdarzenia i zjawiska z zakresu polityki sensu largo

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 5067

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl